"tek" meaning in All languages combined

See tek on Wiktionary

Adverb [Albanian]

Forms: te [alternative]
Etymology: From Proto-Albanian *tai ̊, from *te ku (< tóy- kʷu-) ‘there where’, from Proto-Indo-European *to- (“it”). Also occurs as a preposition with the meaning ‘ad, apud, prope, versus’. See also te. Etymology templates: {{uder|sq|sqj-pro|*tai ̊}} Proto-Albanian *tai ̊, {{uder|sq|ine-pro|*to-||it}} Proto-Indo-European *to- (“it”) Head templates: {{head|sq|adverb|head=}} tek, {{sq-adv}} tek
  1. (over) there, where

Noun [Basque]

Head templates: {{head|eu|noun form}} tek
  1. ergative indefinite of te Tags: ergative, form-of, indefinite Form of: te
    Sense id: en-tek-eu-noun-shnmWJBd Categories (other): Basque entries with incorrect language header, Pages with 19 entries, Pages with entries

Adjective [Breton]

Etymology: From Proto-Brythonic *teg, from Proto-Celtic *tekos (“beautiful”). Cognate with Cornish teg and Welsh teg. Etymology templates: {{inh|br|cel-bry-pro|*teg}} Proto-Brythonic *teg, {{inh|br|cel-pro|*tekos||beautiful}} Proto-Celtic *tekos (“beautiful”), {{cog|kw|teg}} Cornish teg, {{cog|cy|teg}} Welsh teg Head templates: {{head|br|adjective}} tek
  1. pretty, attractive Derived forms: tekenn (english: pretty girl)
    Sense id: en-tek-br-adj-T9EMh2hT
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Numeral [Breton]

Etymology: See the etymology of the main entry. Head templates: {{head|br|mutated numeral}} tek
  1. hard mutation of dek
    Sense id: en-tek-br-num-qwDTGcM- Categories (other): Breton entries with incorrect language header Disambiguation of Breton entries with incorrect language header: 26 74
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Adjective [Choctaw]

Head templates: {{head|cho|adjective}} tek
  1. female, "she-"
    Sense id: en-tek-cho-adj-9RRDZESu Categories (other): Choctaw entries with incorrect language header Disambiguation of Choctaw entries with incorrect language header: 47 53
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (other): Biology Disambiguation of Biology: 0 0

Noun [Choctaw]

Head templates: {{head|cho|noun}} tek
  1. female, "she"
    Sense id: en-tek-cho-noun-FjWYv~VE Categories (other): Choctaw entries with incorrect language header Disambiguation of Choctaw entries with incorrect language header: 47 53
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (other): Biology Disambiguation of Biology: 0 0

Noun [English]

IPA: /tɛk/ [Northumbria], /tæk/ [Wearside] Forms: teks [plural]
Etymology: Respelled clipping of technique. Etymology templates: {{clipping|en|technique|nocap=1}} clipping of technique, {{pagetype}} entry, {{langname|en}} English, {{categorize|en|Requests for quotations in English|sort=}}, {{rfq|en}} Head templates: {{en-noun}} tek (plural teks)
  1. (slang) A method of or procedure for extracting, synthesizing, freebasing, or otherwise manufacturing or preparing recreational drugs. Tags: slang
    Sense id: en-tek-en-noun-t-lkbxYg
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [English]

IPA: /tɛk/ [Northumbria], /tæk/ [Wearside] Forms: teks [present, singular, third-person], teking [participle, present], tekking [participle, present], took [past], tekked [past], tekt [past], tekken [participle, past], tekked [participle, past], tekt [participle, past]
Etymology: Eye dialect. Head templates: {{en-verb|~s|~ing,tekking|took,tekked,tekt|~ken,tekked,tekt}} tek (third-person singular simple present teks, present participle teking or tekking, simple past took or tekked or tekt, past participle tekken or tekked or tekt)
  1. (Northumbria, Appalachia, dated) Pronunciation spelling of take, representing dialectal English. Tags: Appalachia, Northumbria, alt-of, dated, pronunciation-spelling Alternative form of: take, representing dialectal English
    Sense id: en-tek-en-verb-0UCN5I0h Categories (other): Appalachian English, English pronunciation spellings, Northumbrian English, English entries with incorrect language header Disambiguation of English entries with incorrect language header: 33 67
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

SOFT REDIRECT [Hokkien]

  1. Tags: no-gloss
    Sense id: en-tek-nan-hbl-soft-redirect-47DEQpj8

Verb [Icelandic]

Head templates: {{head|is|verb form}} tek
  1. first-person singular active present indicative of taka Tags: active, first-person, form-of, indicative, present, singular Form of: taka
    Sense id: en-tek-is-verb-LLGRha~2 Categories (other): Icelandic entries with incorrect language header, Pages with 19 entries, Pages with entries

Noun [Indonesian]

IPA: /ˈtɛk/ [Standard-Indonesian], [ˈt̪ɛk̚] [Standard-Indonesian] Forms: tèk [canonical], tek-tek [plural]
Rhymes: -ɛk Head templates: {{id-noun|head=tèk}} tèk (plural tek-tek)
  1. apocopic form of teknik Tags: abbreviation, alt-of, apocopic Alternative form of: teknik
    Sense id: en-tek-id-noun-7ID--CUm Categories (other): Indonesian entries with incorrect language header, Pages with 19 entries, Pages with entries

Noun [Italian]

Head templates: {{it-noun|m|#}} tek m (invariable)
  1. teak Tags: invariable, masculine
    Sense id: en-tek-it-noun-7EJ9Yifi Categories (other): Italian entries with incorrect language header, Pages with 19 entries, Pages with entries

Verb [Jamaican Creole]

IPA: /ˈtek/
Etymology: Derived from English take. Etymology templates: {{yesno||d|D}} D, {{glossary|derived terms|Derived}} Derived, {{der|jam|en|take|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} English take, {{der+|jam|en|take}} Derived from English take Head templates: {{head|jam|verb|||head=}} tek, {{jam-verb}} tek
  1. to take Derived forms: tek kier a, tek weh yuhself, verbs

Noun [Kensiu]

Etymology: From Proto-Aslian [Term?], from Proto-Austroasiatic *teːˀ (“earth”); cf. Khmer ដី (dəy). Etymology templates: {{inh|kns|mkh-asl-pro}} Proto-Aslian [Term?], {{inh|kns|aav-pro|*teːˀ|t=earth}} Proto-Austroasiatic *teːˀ (“earth”), {{cog|km|ដី}} Khmer ដី (dəy) Head templates: {{head|kns|noun}} tek
  1. earth, ground
    Sense id: en-tek-kns-noun-tayBHGFi Categories (other): Kensiu entries with incorrect language header, Kensiu terms in nonstandard scripts Disambiguation of Kensiu entries with incorrect language header: 75 25 Disambiguation of Kensiu terms in nonstandard scripts: 75 25
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Kensiu]

Etymology: From Proto-Aslian [Term?], from Proto-Austroasiatic *tiəkˀ (“lie down, sleep”); cf. Khmer ដេក (deek). Etymology templates: {{inh|kns|mkh-asl-pro}} Proto-Aslian [Term?], {{inh|kns|aav-pro|*tiəkˀ|t=lie down, sleep}} Proto-Austroasiatic *tiəkˀ (“lie down, sleep”), {{cog|km|ដេក}} Khmer ដេក (deek) Head templates: {{head|kns|verb}} tek
  1. to sleep
    Sense id: en-tek-kns-verb-w~6onUrj
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Malay]

IPA: /ˈtek/, [ˈt̪eʔ] Forms: tek-tek [plural], tek² [plural]
Rhymes: -eʔ Etymology: Clipping of tetek. Etymology templates: {{clip|ms|tetek}} Clipping of tetek Head templates: {{ms-noun}} tek (plural tek-tek or tek²)
  1. apheretic form of tetek
    Sense id: en-tek-ms-noun-jYQtXfCF Categories (other): Malay entries with incorrect language header, Pages with 19 entries, Pages with entries

Verb [Norwegian Nynorsk]

Head templates: {{head|nn|verb form}} tek
  1. present of ta and taka Tags: form-of, present Form of: ta and taka

Verb [Old Norse]

Head templates: {{head|non|verb form}} tek
  1. first-person singular present active indicative of taka Tags: active, first-person, form-of, indicative, present, singular Form of: taka
    Sense id: en-tek-non-verb-QUjNWgnE Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header, Pages with 19 entries, Pages with entries

Pronoun [Proto-Finnic]

Etymology: From Proto-Uralic *te. Etymology templates: {{inh|urj-fin-pro|urj-pro|*te}} Proto-Uralic *te Head templates: {{head|urj-fin-pro|pronouns|cat2=personal pronouns}} *tek Inflection templates: {{urj-fin-decl|te}} Forms: no-table-tags [table-tags], - [nominative, singular], te [nominative, plural], töö [nominative, plural], - [accusative, singular], tedet [accusative, plural], teidet [accusative, plural], - [genitive, singular], teden [genitive, plural], teiden [genitive, plural], - [partitive, singular], teitä [partitive, plural], - [inessive, singular], teissä [inessive, plural], teihnä [inessive, plural], - [elative, singular], teistä [elative, plural], - [illative, singular], teisen [illative, plural], - [adessive, singular], teillä [adessive, plural], - [ablative, singular], teiltä [ablative, plural], - [allative, singular], teilen [allative, plural], teilek [allative, plural], - [essive, singular], teinä [essive, plural], - [singular, translative], teiksi [plural, translative], - [instructive, singular], tein [instructive, plural], - [comitative, singular], teinek [comitative, plural], - [abessive, singular], teittä [abessive, plural], *töö [alternative]
  1. you (plural) Tags: reconstruction

Noun [Proto-Sino-Tibetan]

Head templates: {{head|sit-pro|noun}} *tek
  1. drop (of liquid) Tags: reconstruction
    Sense id: en-tek-sit-pro-noun-T3TGNujB

Verb [Proto-Sino-Tibetan]

Head templates: {{head|sit-pro|verb}} *tek
  1. to drip Tags: reconstruction
    Sense id: en-tek-sit-pro-verb-TSRT7l1k Categories (other): Pages with 1 entry, Proto-Sino-Tibetan entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 1 entry: 44 56 Disambiguation of Proto-Sino-Tibetan entries with incorrect language header: 21 79

Noun [Semai]

Etymology: From Proto-Aslian [Term?], from Proto-Mon-Khmer *t₁iiʔ (“hand, arm”). Cognate with Khmer ដៃ (day, “hand”), Western Lawa teʔ (“hand”), Bolyu ti⁵⁵ (“hand”), Central Nicobarese -tai (“hand”). Etymology templates: {{inh|sea|mkh-asl-pro}} Proto-Aslian [Term?], {{inh|sea|mkh-pro|*t₁iiʔ|t=hand, arm}} Proto-Mon-Khmer *t₁iiʔ (“hand, arm”), {{cog|km|ដៃ|t=hand}} Khmer ដៃ (day, “hand”), {{cog|lcp|-}} Western Lawa, {{cog|ply|-}} Bolyu, {{cog|ncb|-}} Central Nicobarese Head templates: {{head|sea|noun}} tek
  1. hand

Adverb [Serbo-Croatian]

IPA: /têk/ Forms: tȅk [canonical], те̏к [Cyrillic]
Etymology: Inherited from Proto-Slavic *tekъ. Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|sh|sla-pro|*tekъ|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Slavic *tekъ, {{inh+|sh|sla-pro|*tekъ}} Inherited from Proto-Slavic *tekъ Head templates: {{sh-adv|tȅk}} tȅk (Cyrillic spelling те̏к)
  1. only, only just, hardly, barely
    Sense id: en-tek-sh-adv-ZQ7OvtqY
  2. yet, still
    Sense id: en-tek-sh-adv--c8CTc58
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: samo
Etymology number: 1

Noun [Serbo-Croatian]

IPA: /têːk/
Etymology: Inherited from Proto-Slavic *tękъ. Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|sh|sla-pro|*tękъ|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Slavic *tękъ, {{inh+|sh|sla-pro|*tękъ}} Inherited from Proto-Slavic *tękъ Head templates: {{sh-noun|tȇk|m-in}} tȇk m inan (Cyrillic spelling те̑к) Inflection templates: {{sh-decl-noun-unc|tek|teka|teku|tek|teče|teku|tekom}} Forms: tȇk [canonical, inanimate, masculine], те̑к [Cyrillic], no-table-tags [table-tags], tek [nominative, singular], teka [genitive, singular], teku [dative, singular], tek [accusative, singular], teče [singular, vocative], teku [locative, singular], tekom [instrumental, singular]
  1. appetite
    Sense id: en-tek-sh-noun-q75RAwsd
  2. taste, flavour
    Sense id: en-tek-sh-noun-ChgWWV7I Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 0 0 19 81
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: dobar tek Related terms: apetit
Etymology number: 2

Noun [Slovene]

IPA: /téːk/
Head templates: {{sl-noun|tẹ̑k|m-in}} tẹ̑k m inan Inflection templates: {{sl-decl-noun-m|ték}} Forms: tẹ̑k [canonical, inanimate, masculine], no-table-tags [table-tags], The diacritics used in this section of the entry are non-tonal. If you are a native tonal speaker, please help by adding the tonal marks., no-table-tags [table-tags], ték [nominative, singular], téka [dual, nominative], téki [nominative, plural], téka [genitive, singular], tékov [dual, genitive], tékov [genitive, plural], téku [dative, singular], tékoma [dative, dual], tékom [dative, plural], ték [accusative, singular], téka [accusative, dual], téke [accusative, plural], téku [locative, singular], tékih [dual, locative], tékih [locative, plural], tékom [instrumental, singular], tékoma [dual, instrumental], téki [instrumental, plural]
  1. run, flow
    Sense id: en-tek-sl-noun-8RtCHXFu Categories (other): Slovene entries with incorrect language header Disambiguation of Slovene entries with incorrect language header: 46 54
  2. appetite
    Sense id: en-tek-sl-noun-q75RAwsd Categories (other): Slovene entries with incorrect language header Disambiguation of Slovene entries with incorrect language header: 46 54
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: apetít Derived forms: dober tek

Symbol [Translingual]

Etymology: Clipping of English Teke. Etymology templates: {{clip|mul|-}} Clipping of, {{der|mul|en|Teke}} English Teke Head templates: {{mul-symbol/script|Latn}} Latn, {{head|mul|symbol|||or||or||or||cat2=|f1lang=en|f1nolink=|f2lang=en|f2nolink=|f3lang=en|f3nolink=|f4lang=en|f4nolink=|head=|head2=|head3=|head4=|image=|nolinkhead=|sc=Latn|sort=}} tek, {{mul-symbol}} tek
  1. (international standards) ISO 639-3 language code for Ibali Teke. Related terms: Wiktionary’s coverage of Ibali Teke terms
    Sense id: en-tek-mul-symbol-SiClvk0g Categories (other): ISO 639-3, Pages with 19 entries, Pages with entries, Translingual entries with incorrect language header, Translingual terms with redundant script codes, Pages with 19 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 19 entries: 7 6 1 4 0 0 3 4 0 6 7 9 7 0 0 7 5 6 10 0 0 0 1 0 0 13 0 0 0 0 0 2 0 0 Disambiguation of Pages with entries: 7 6 0 6 0 0 4 6 0 6 6 8 7 0 0 6 5 5 0 0 9 0 0 0 0 0 0 12 0 0 0 0 0 3 0 0

Adjective [Turkish]

IPA: [tec] Audio: LL-Q256 (tur)-ToprakM-tek.wav
Etymology: Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), from Proto-Turkic *tēk. cognates Cognate with Azerbaijani tək, Uzbek tek, and Kazakh тек (tek). Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|tr|ota|تك||unique; alone|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=tek|ts=}} Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), {{inh+|tr|ota|تك|t=unique; alone|tr=tek}} Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), {{inh|tr|trk-pro|*tēk}} Proto-Turkic *tēk, {{col-top|2|cognates}} cognates, {{cog|az|tək}} Azerbaijani tək, {{cog|uz|tek}} Uzbek tek, {{cog|kk|тек}} Kazakh тек (tek) Head templates: {{tr-adj}} tek Forms: no-table-tags [table-tags], tekim [error-unrecognized-form, first-person, present, singular], tek miyim? [error-unrecognized-form, first-person, present, singular], teksin [error-unrecognized-form, present, second-person, singular], tek misin? [error-unrecognized-form, present, second-person, singular], tek [error-unrecognized-form, present, singular, third-person], tektir [error-unrecognized-form, present, singular, third-person], tek mi? [error-unrecognized-form, present, singular, third-person], tekiz [error-unrecognized-form, first-person, plural, present], tek miyiz? [error-unrecognized-form, first-person, plural, present], teksiniz [error-unrecognized-form, plural, present, second-person], tek misiniz? [error-unrecognized-form, plural, present, second-person], tek [error-unrecognized-form, plural, present, third-person], tekler [error-unrecognized-form, plural, present, third-person], tek mi? [error-unrecognized-form, plural, present, third-person], tekler mi? [error-unrecognized-form, plural, present, third-person], tektim [error-unrecognized-form, first-person, past, singular], tek miydim? [error-unrecognized-form, first-person, past, singular], tektin [error-unrecognized-form, past, second-person, singular], tek miydin? [error-unrecognized-form, past, second-person, singular], tekti [error-unrecognized-form, past, singular, third-person], tek miydi? [error-unrecognized-form, past, singular, third-person], tektik [error-unrecognized-form, first-person, past, plural], tek miydik? [error-unrecognized-form, first-person, past, plural], tektiniz [error-unrecognized-form, past, plural, second-person], tek miydiniz? [error-unrecognized-form, past, plural, second-person], tektiler [error-unrecognized-form, past, plural, third-person], tek miydiler? [error-unrecognized-form, past, plural, third-person], tekmişim [error-unrecognized-form, first-person, past, singular], tek miymişim? [error-unrecognized-form, first-person, past, singular], tekmişsin [error-unrecognized-form, past, second-person, singular], tek miymişsin? [error-unrecognized-form, past, second-person, singular], tekmiş [error-unrecognized-form, past, singular, third-person], tek miymiş? [error-unrecognized-form, past, singular, third-person], tekmişiz [error-unrecognized-form, first-person, past, plural], tek miymişiz? [error-unrecognized-form, first-person, past, plural], tekmişsiniz [error-unrecognized-form, past, plural, second-person], tek miymişsiniz? [error-unrecognized-form, past, plural, second-person], tekmişler [error-unrecognized-form, past, plural, third-person], tek miymişler? [error-unrecognized-form, past, plural, third-person], teksem [conditional, error-unrecognized-form, first-person, singular], tek miysem? [conditional, error-unrecognized-form, first-person, singular], teksen [conditional, error-unrecognized-form, second-person, singular], tek miysen? [conditional, error-unrecognized-form, second-person, singular], tekse [conditional, error-unrecognized-form, singular, third-person], tek miyse? [conditional, error-unrecognized-form, singular, third-person], teksek [conditional, error-unrecognized-form, first-person, plural], tek miysek? [conditional, error-unrecognized-form, first-person, plural], tekseniz [conditional, error-unrecognized-form, plural, second-person], tek miyseniz? [conditional, error-unrecognized-form, plural, second-person], tekseler [conditional, error-unrecognized-form, plural, third-person], tek miyseler? [conditional, error-unrecognized-form, plural, third-person]
  1. single, sole, only Synonyms: vahit, yegâne
    Sense id: en-tek-tr-adj-~3iytmFy
  2. a shot of an alcoholic beverage
    Sense id: en-tek-tr-adj-B9lA2ryL
  3. (figurative) none, no Tags: figuratively
    Sense id: en-tek-tr-adj-byih-BOt
  4. (mathematics) odd number (indivisible by two)
    Sense id: en-tek-tr-adj-xojko9wf Categories (other): Mathematics Topics: mathematics, sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Adjective [Turkish]

IPA: [tec] Audio: LL-Q256 (tur)-ToprakM-tek.wav
Etymology: Cognate with Kazakh тек (tek, “calm, quiet”). Etymology templates: {{cog|kk|тек|t=calm, quiet}} Kazakh тек (tek, “calm, quiet”) Head templates: {{tr-adj}} tek Forms: no-table-tags [table-tags], tekim [error-unrecognized-form, first-person, present, singular], tek miyim? [error-unrecognized-form, first-person, present, singular], teksin [error-unrecognized-form, present, second-person, singular], tek misin? [error-unrecognized-form, present, second-person, singular], tek [error-unrecognized-form, present, singular, third-person], tektir [error-unrecognized-form, present, singular, third-person], tek mi? [error-unrecognized-form, present, singular, third-person], tekiz [error-unrecognized-form, first-person, plural, present], tek miyiz? [error-unrecognized-form, first-person, plural, present], teksiniz [error-unrecognized-form, plural, present, second-person], tek misiniz? [error-unrecognized-form, plural, present, second-person], tek [error-unrecognized-form, plural, present, third-person], tekler [error-unrecognized-form, plural, present, third-person], tek mi? [error-unrecognized-form, plural, present, third-person], tekler mi? [error-unrecognized-form, plural, present, third-person], tektim [error-unrecognized-form, first-person, past, singular], tek miydim? [error-unrecognized-form, first-person, past, singular], tektin [error-unrecognized-form, past, second-person, singular], tek miydin? [error-unrecognized-form, past, second-person, singular], tekti [error-unrecognized-form, past, singular, third-person], tek miydi? [error-unrecognized-form, past, singular, third-person], tektik [error-unrecognized-form, first-person, past, plural], tek miydik? [error-unrecognized-form, first-person, past, plural], tektiniz [error-unrecognized-form, past, plural, second-person], tek miydiniz? [error-unrecognized-form, past, plural, second-person], tektiler [error-unrecognized-form, past, plural, third-person], tek miydiler? [error-unrecognized-form, past, plural, third-person], tekmişim [error-unrecognized-form, first-person, past, singular], tek miymişim? [error-unrecognized-form, first-person, past, singular], tekmişsin [error-unrecognized-form, past, second-person, singular], tek miymişsin? [error-unrecognized-form, past, second-person, singular], tekmiş [error-unrecognized-form, past, singular, third-person], tek miymiş? [error-unrecognized-form, past, singular, third-person], tekmişiz [error-unrecognized-form, first-person, past, plural], tek miymişiz? [error-unrecognized-form, first-person, past, plural], tekmişsiniz [error-unrecognized-form, past, plural, second-person], tek miymişsiniz? [error-unrecognized-form, past, plural, second-person], tekmişler [error-unrecognized-form, past, plural, third-person], tek miymişler? [error-unrecognized-form, past, plural, third-person], teksem [conditional, error-unrecognized-form, first-person, singular], tek miysem? [conditional, error-unrecognized-form, first-person, singular], teksen [conditional, error-unrecognized-form, second-person, singular], tek miysen? [conditional, error-unrecognized-form, second-person, singular], tekse [conditional, error-unrecognized-form, singular, third-person], tek miyse? [conditional, error-unrecognized-form, singular, third-person], teksek [conditional, error-unrecognized-form, first-person, plural], tek miysek? [conditional, error-unrecognized-form, first-person, plural], tekseniz [conditional, error-unrecognized-form, plural, second-person], tek miyseniz? [conditional, error-unrecognized-form, plural, second-person], tekseler [conditional, error-unrecognized-form, plural, third-person], tek miyseler? [conditional, error-unrecognized-form, plural, third-person]
  1. quiet, calm, well-behaved Synonyms: uslu, sessiz, hareketsiz Derived forms: tek durmak, tek durmamak
    Sense id: en-tek-tr-adj-j12bgTYg
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Adverb [Turkish]

IPA: [tec] Audio: LL-Q256 (tur)-ToprakM-tek.wav
Etymology: Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), from Proto-Turkic *tēk. cognates Cognate with Azerbaijani tək, Uzbek tek, and Kazakh тек (tek). Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|tr|ota|تك||unique; alone|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=tek|ts=}} Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), {{inh+|tr|ota|تك|t=unique; alone|tr=tek}} Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), {{inh|tr|trk-pro|*tēk}} Proto-Turkic *tēk, {{col-top|2|cognates}} cognates, {{cog|az|tək}} Azerbaijani tək, {{cog|uz|tek}} Uzbek tek, {{cog|kk|тек}} Kazakh тек (tek) Head templates: {{head|tr|adverb|head=}} tek, {{tr-adv}} tek
  1. emphasizes a wish
    Sense id: en-tek-tr-adv-YZYL9sUS Categories (other): Turkish entries with incorrect language header Disambiguation of Turkish entries with incorrect language header: 0 8 6 16 12 45 2 11
  2. just, only, one
    Sense id: en-tek-tr-adv-Jn3go8Ga
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Turkish]

IPA: [tec] Audio: LL-Q256 (tur)-ToprakM-tek.wav
Etymology: Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), from Proto-Turkic *tēk. cognates Cognate with Azerbaijani tək, Uzbek tek, and Kazakh тек (tek). Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|tr|ota|تك||unique; alone|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=tek|ts=}} Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), {{inh+|tr|ota|تك|t=unique; alone|tr=tek}} Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), {{inh|tr|trk-pro|*tēk}} Proto-Turkic *tēk, {{col-top|2|cognates}} cognates, {{cog|az|tək}} Azerbaijani tək, {{cog|uz|tek}} Uzbek tek, {{cog|kk|тек}} Kazakh тек (tek) Head templates: {{head|tr|noun|definite accusative|teki|||plural|tekler|f1accel-form=def|acc|s|f1request=1|f3accel-form=nom|p|f3request=1|head=|sort=}} tek (definite accusative teki, plural tekler), {{tr-noun|i|ler}} tek (definite accusative teki, plural tekler) Inflection templates: {{tr-infl-noun-c|i|poss=1|pred=1}} Forms: teki [accusative, definite], tekler [plural], no-table-tags [table-tags], tek [nominative, singular], tekler [nominative, plural], teki [accusative, definite, singular], tekleri [accusative, definite, plural], teke [dative, singular], teklere [dative, plural], tekte [locative, singular], teklerde [locative, plural], tekten [ablative, singular], teklerden [ablative, plural], tekin [genitive, singular], teklerin [genitive, plural], no-table-tags [table-tags], tekim [first-person, nominative, singular], teklerim [first-person, nominative, singular], tekin [nominative, second-person, singular], teklerin [nominative, second-person, singular], teki [nominative, singular, third-person], tekleri [nominative, singular, third-person], tekimiz [first-person, nominative, plural], teklerimiz [first-person, nominative, plural], tekiniz [nominative, plural, second-person], tekleriniz [nominative, plural, second-person], tekleri [nominative, plural, third-person], tekimi [accusative, definite, first-person, singular], teklerimi [accusative, definite, first-person, singular], tekini [accusative, definite, second-person, singular], teklerini [accusative, definite, second-person, singular], tekini [accusative, definite, singular, third-person], teklerini [accusative, definite, singular, third-person], tekimizi [accusative, definite, first-person, plural], teklerimizi [accusative, definite, first-person, plural], tekinizi [accusative, definite, plural, second-person], teklerinizi [accusative, definite, plural, second-person], teklerini [accusative, definite, plural, third-person], tekime [dative, first-person, singular], teklerime [dative, first-person, singular], tekine [dative, second-person, singular], teklerine [dative, second-person, singular], tekine [dative, singular, third-person], teklerine [dative, singular, third-person], tekimize [dative, first-person, plural], teklerimize [dative, first-person, plural], tekinize [dative, plural, second-person], teklerinize [dative, plural, second-person], teklerine [dative, plural, third-person], tekimde [first-person, locative, singular], teklerimde [first-person, locative, singular], tekinde [locative, second-person, singular], teklerinde [locative, second-person, singular], tekinde [locative, singular, third-person], teklerinde [locative, singular, third-person], tekimizde [first-person, locative, plural], teklerimizde [first-person, locative, plural], tekinizde [locative, plural, second-person], teklerinizde [locative, plural, second-person], teklerinde [locative, plural, third-person], tekimden [ablative, first-person, singular], teklerimden [ablative, first-person, singular], tekinden [ablative, second-person, singular], teklerinden [ablative, second-person, singular], tekinden [ablative, singular, third-person], teklerinden [ablative, singular, third-person], tekimizden [ablative, first-person, plural], teklerimizden [ablative, first-person, plural], tekinizden [ablative, plural, second-person], teklerinizden [ablative, plural, second-person], teklerinden [ablative, plural, third-person], tekimin [first-person, genitive, singular], teklerimin [first-person, genitive, singular], tekinin [genitive, second-person, singular], teklerinin [genitive, second-person, singular], tekinin [genitive, singular, third-person], teklerinin [genitive, singular, third-person], tekimizin [first-person, genitive, plural], teklerimizin [first-person, genitive, plural], tekinizin [genitive, plural, second-person], teklerinizin [genitive, plural, second-person], teklerinin [genitive, plural, third-person], no-table-tags [table-tags], tekim [first-person, singular], teklerim [first-person, singular], teksin [second-person, singular], teklersin [second-person, singular], tek [singular, third-person], tektir [singular, third-person], tekler [singular, third-person], teklerdir [singular, third-person], tekiz [first-person, plural], tekleriz [first-person, plural], teksiniz [plural, second-person], teklersiniz [plural, second-person], tekler [plural, third-person], teklerdir [plural, third-person]
  1. refers to a single member of a group of identical or matching things
    Sense id: en-tek-tr-noun-wd2umg1B Derived forms: dörttek, iki tek, ikitek, sekiztek, tek adam, tek anlamlılık, tek başına, tek biçim, tek bilek, tek çekirdekli, tek çenekli, tek dalmak, tek delikliler, tek ders imtihanı, tek ders sınavı, tek duvar mutfak, tek elden, tek erkçi, tek erklik, tek eşli, tek evli, tek fazlı, tek geçmek, tek heceli dil, tek hücreli (english: single-celled), tek kale oynamak, tek kişilik, tek kürekle mehtaba çıkmak, tek liste, tek örnek, tek parmaklılar, tek partili, tek pas, tek renkli, tek sayı (english: odd number), tek seçici, tek sesli, tek sıra olmak, tek tabanca, tek tanrıcı (english: polytheist), tek tanrılı (english: polytheistic), tek taraflı, tek tek (english: one by one), tek tırnak işareti, tek tırnaklılar, tek tip, tek tük, tek vücut, tek yanlı, tek yön, tek yumurta ikizi, tek yürek, tekbenci, tekdüze, teke tek, teker teker, tekgövde, teklik, tektaş
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Inflected forms

Alternative forms

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Clipping of",
      "name": "clip"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "2": "en",
        "3": "Teke"
      },
      "expansion": "English Teke",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Clipping of English Teke.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Latn"
      },
      "expansion": "Latn",
      "name": "mul-symbol/script"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "10": "",
        "2": "symbol",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "f1lang": "en",
        "f1nolink": "",
        "f2lang": "en",
        "f2nolink": "",
        "f3lang": "en",
        "f3nolink": "",
        "f4lang": "en",
        "f4nolink": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "image": "",
        "nolinkhead": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek",
      "name": "mul-symbol"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "symbol",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "ISO 639-3",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 19 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual terms with redundant script codes",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "7 6 1 4 0 0 3 4 0 6 7 9 7 0 0 7 5 6 10 0 0 0 1 0 0 13 0 0 0 0 0 2 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 19 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 6 0 6 0 0 4 6 0 6 6 8 7 0 0 6 5 5 0 0 9 0 0 0 0 0 0 12 0 0 0 0 0 3 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ISO 639-3 language code for Ibali Teke."
      ],
      "id": "en-tek-mul-symbol-SiClvk0g",
      "links": [
        [
          "language code",
          "language code"
        ]
      ],
      "qualifier": "international standards",
      "raw_glosses": [
        "(international standards) ISO 639-3 language code for Ibali Teke."
      ],
      "related": [
        {
          "word": "Wiktionary’s coverage of Ibali Teke terms"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_text": "Eye dialect.",
  "forms": [
    {
      "form": "teks",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teking",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tekking",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "took",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tekked",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tekt",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tekken",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tekked",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tekt",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "~s",
        "2": "~ing,tekking",
        "3": "took,tekked,tekt",
        "4": "~ken,tekked,tekt"
      },
      "expansion": "tek (third-person singular simple present teks, present participle teking or tekking, simple past took or tekked or tekt, past participle tekken or tekked or tekt)",
      "name": "en-verb"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "take"
        },
        {
          "word": "representing dialectal English"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Appalachian English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "English pronunciation spellings",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northumbrian English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "33 67",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              32,
              35
            ]
          ],
          "ref": "1893, Amélie Rives, Tanis, the Sang-digger:",
          "text": "Doncher know a cud hole yuh an' tek a kiss anytime a'd a mine tuh?",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Pronunciation spelling of take, representing dialectal English."
      ],
      "id": "en-tek-en-verb-0UCN5I0h",
      "links": [
        [
          "Pronunciation spelling",
          "pronunciation spelling"
        ],
        [
          "take",
          "take#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Northumbria, Appalachia, dated) Pronunciation spelling of take, representing dialectal English."
      ],
      "tags": [
        "Appalachia",
        "Northumbria",
        "alt-of",
        "dated",
        "pronunciation-spelling"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛk/",
      "tags": [
        "Northumbria"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/tæk/",
      "tags": [
        "Wearside"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "technique",
        "nocap": "1"
      },
      "expansion": "clipping of technique",
      "name": "clipping"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "entry",
      "name": "pagetype"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en"
      },
      "expansion": "English",
      "name": "langname"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "Requests for quotations in English",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "",
      "name": "categorize"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en"
      },
      "expansion": "",
      "name": "rfq"
    }
  ],
  "etymology_text": "Respelled clipping of technique.",
  "forms": [
    {
      "form": "teks",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek (plural teks)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "A method of or procedure for extracting, synthesizing, freebasing, or otherwise manufacturing or preparing recreational drugs."
      ],
      "id": "en-tek-en-noun-t-lkbxYg",
      "links": [
        [
          "method",
          "method"
        ],
        [
          "procedure",
          "procedure"
        ],
        [
          "extract",
          "extract"
        ],
        [
          "synthesizing",
          "synthesize"
        ],
        [
          "freebasing",
          "freebase"
        ],
        [
          "manufacturing",
          "manufacture"
        ],
        [
          "preparing",
          "prepare"
        ],
        [
          "drug",
          "drug"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(slang) A method of or procedure for extracting, synthesizing, freebasing, or otherwise manufacturing or preparing recreational drugs."
      ],
      "tags": [
        "slang"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛk/",
      "tags": [
        "Northumbria"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/tæk/",
      "tags": [
        "Wearside"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "sqj-pro",
        "3": "*tai ̊"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *tai ̊",
      "name": "uder"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*to-",
        "4": "",
        "5": "it"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *to- (“it”)",
      "name": "uder"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Albanian *tai ̊, from *te ku (< tóy- kʷu-) ‘there where’, from Proto-Indo-European *to- (“it”). Also occurs as a preposition with the meaning ‘ad, apud, prope, versus’. See also te.",
  "forms": [
    {
      "form": "te",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "adverb",
        "head": ""
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek",
      "name": "sq-adv"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Albanian undefined derivations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 19 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "there, where"
      ],
      "id": "en-tek-sq-adv-nZFesnat",
      "links": [
        [
          "there",
          "there"
        ],
        [
          "where",
          "where"
        ]
      ],
      "qualifier": "over",
      "raw_glosses": [
        "(over) there, where"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 19 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "te"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ergative indefinite of te"
      ],
      "id": "en-tek-eu-noun-shnmWJBd",
      "links": [
        [
          "te",
          "te#Basque"
        ]
      ],
      "tags": [
        "ergative",
        "form-of",
        "indefinite"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_text": "See the etymology of the main entry.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "mutated numeral"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Breton",
  "lang_code": "br",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "26 74",
          "kind": "other",
          "name": "Breton entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hard mutation of dek"
      ],
      "id": "en-tek-br-num-qwDTGcM-",
      "links": [
        [
          "dek",
          "dek#Breton"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "cel-bry-pro",
        "3": "*teg"
      },
      "expansion": "Proto-Brythonic *teg",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*tekos",
        "4": "",
        "5": "beautiful"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *tekos (“beautiful”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kw",
        "2": "teg"
      },
      "expansion": "Cornish teg",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "teg"
      },
      "expansion": "Welsh teg",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Brythonic *teg, from Proto-Celtic *tekos (“beautiful”). Cognate with Cornish teg and Welsh teg.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Breton",
  "lang_code": "br",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "english": "pretty girl",
          "translation": "pretty girl",
          "word": "tekenn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "pretty, attractive"
      ],
      "id": "en-tek-br-adj-T9EMh2hT",
      "links": [
        [
          "pretty",
          "pretty"
        ],
        [
          "attractive",
          "attractive"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "other",
      "langcode": "cho",
      "name": "Biology",
      "orig": "cho:Biology",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cho",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Choctaw",
  "lang_code": "cho",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "47 53",
          "kind": "other",
          "name": "Choctaw entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "female, \"she\""
      ],
      "id": "en-tek-cho-noun-FjWYv~VE",
      "links": [
        [
          "female",
          "female"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "other",
      "langcode": "cho",
      "name": "Biology",
      "orig": "cho:Biology",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cho",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Choctaw",
  "lang_code": "cho",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "47 53",
          "kind": "other",
          "name": "Choctaw entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "female, \"she-\""
      ],
      "id": "en-tek-cho-adj-9RRDZESu",
      "links": [
        [
          "female",
          "female"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "lang": "Hokkien",
  "lang_code": "nan-hbl",
  "pos": "soft-redirect",
  "redirects": [
    "竹"
  ],
  "senses": [
    {
      "id": "en-tek-nan-hbl-soft-redirect-47DEQpj8",
      "tags": [
        "no-gloss"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 19 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "taka"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular active present indicative of taka"
      ],
      "id": "en-tek-is-verb-LLGRha~2",
      "links": [
        [
          "taka",
          "taka#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "tèk",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "tek-tek",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "tèk"
      },
      "expansion": "tèk (plural tek-tek)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "tek"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "tek"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "teknik"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 19 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "apocopic form of teknik"
      ],
      "id": "en-tek-id-noun-7ID--CUm",
      "links": [
        [
          "teknik",
          "teknik#Indonesian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "apocopic"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛk/",
      "tags": [
        "Standard-Indonesian"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪ɛk̚]",
      "tags": [
        "Standard-Indonesian"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ɛk"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "#"
      },
      "expansion": "tek m (invariable)",
      "name": "it-noun"
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Italian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 19 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "teak"
      ],
      "id": "en-tek-it-noun-7EJ9Yifi",
      "links": [
        [
          "teak",
          "teak"
        ]
      ],
      "tags": [
        "invariable",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "d",
        "3": "D"
      },
      "expansion": "D",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "derived terms",
        "2": "Derived"
      },
      "expansion": "Derived",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "jam",
        "2": "en",
        "3": "take",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "English take",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "jam",
        "2": "en",
        "3": "take"
      },
      "expansion": "Derived from English take",
      "name": "der+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from English take.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jam",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek",
      "name": "jam-verb"
    }
  ],
  "lang": "Jamaican Creole",
  "lang_code": "jam",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jamaican Creole entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 19 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "tek kier a"
        },
        {
          "word": "tek weh yuhself"
        },
        {
          "word": "verbs"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "english": "Take it easy when you're driving.",
          "text": "Tek time pon di road.",
          "translation": "Take it easy when you're driving.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to take"
      ],
      "id": "en-tek-jam-verb-TuaAS407",
      "links": [
        [
          "take",
          "take"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtek/"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kns",
        "2": "mkh-asl-pro"
      },
      "expansion": "Proto-Aslian [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kns",
        "2": "aav-pro",
        "3": "*tiəkˀ",
        "t": "lie down, sleep"
      },
      "expansion": "Proto-Austroasiatic *tiəkˀ (“lie down, sleep”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "km",
        "2": "ដេក"
      },
      "expansion": "Khmer ដេក (deek)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Aslian [Term?], from Proto-Austroasiatic *tiəkˀ (“lie down, sleep”); cf. Khmer ដេក (deek).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kns",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kensiu",
  "lang_code": "kns",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to sleep"
      ],
      "id": "en-tek-kns-verb-w~6onUrj",
      "links": [
        [
          "sleep",
          "sleep"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kns",
        "2": "mkh-asl-pro"
      },
      "expansion": "Proto-Aslian [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kns",
        "2": "aav-pro",
        "3": "*teːˀ",
        "t": "earth"
      },
      "expansion": "Proto-Austroasiatic *teːˀ (“earth”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "km",
        "2": "ដី"
      },
      "expansion": "Khmer ដី (dəy)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Aslian [Term?], from Proto-Austroasiatic *teːˀ (“earth”); cf. Khmer ដី (dəy).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kns",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kensiu",
  "lang_code": "kns",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "75 25",
          "kind": "other",
          "name": "Kensiu entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "75 25",
          "kind": "other",
          "name": "Kensiu terms in nonstandard scripts",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "earth, ground"
      ],
      "id": "en-tek-kns-noun-tayBHGFi",
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth"
        ],
        [
          "ground",
          "ground"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "tetek"
      },
      "expansion": "Clipping of tetek",
      "name": "clip"
    }
  ],
  "etymology_text": "Clipping of tetek.",
  "forms": [
    {
      "form": "tek-tek",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek²",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek (plural tek-tek or tek²)",
      "name": "ms-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "tek"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Malay entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 19 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "apheretic form of tetek"
      ],
      "id": "en-tek-ms-noun-jYQtXfCF",
      "links": [
        [
          "tetek",
          "tetek#Malay"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtek/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪eʔ]"
    },
    {
      "rhymes": "-eʔ"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 19 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ta and taka"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present of ta and taka"
      ],
      "id": "en-tek-nn-verb-vCHCS6Lh",
      "links": [
        [
          "ta",
          "ta#Norwegian_Nynorsk"
        ],
        [
          "taka",
          "taka#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 19 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "taka"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular present active indicative of taka"
      ],
      "id": "en-tek-non-verb-QUjNWgnE",
      "links": [
        [
          "taka",
          "taka#Old_Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sea",
        "2": "mkh-asl-pro"
      },
      "expansion": "Proto-Aslian [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sea",
        "2": "mkh-pro",
        "3": "*t₁iiʔ",
        "t": "hand, arm"
      },
      "expansion": "Proto-Mon-Khmer *t₁iiʔ (“hand, arm”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "km",
        "2": "ដៃ",
        "t": "hand"
      },
      "expansion": "Khmer ដៃ (day, “hand”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lcp",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Western Lawa",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ply",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Bolyu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ncb",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Central Nicobarese",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Aslian [Term?], from Proto-Mon-Khmer *t₁iiʔ (“hand, arm”). Cognate with Khmer ដៃ (day, “hand”), Western Lawa teʔ (“hand”), Bolyu ti⁵⁵ (“hand”), Central Nicobarese -tai (“hand”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sea",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Semai",
  "lang_code": "sea",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 19 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Semai entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "sea",
          "name": "Anatomy",
          "orig": "sea:Anatomy",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "sea",
          "name": "Body parts",
          "orig": "sea:Body parts",
          "parents": [
            "Anatomy"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hand"
      ],
      "id": "en-tek-sea-noun-GwAXBqQY",
      "links": [
        [
          "hand",
          "hand"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*tekъ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *tekъ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*tekъ"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *tekъ",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *tekъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "tȅk",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "те̏к",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tȅk"
      },
      "expansion": "tȅk (Cyrillic spelling те̏к)",
      "name": "sh-adv"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "adv",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "samo"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "english": "Only a couple of people survived the catastrophe.",
          "text": "Tek svega par je preživjelo katastrofu.",
          "translation": "Only a couple of people survived the catastrophe.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "only, only just, hardly, barely"
      ],
      "id": "en-tek-sh-adv-ZQ7OvtqY",
      "links": [
        [
          "only",
          "only"
        ],
        [
          "only just",
          "only just"
        ],
        [
          "hardly",
          "hardly"
        ],
        [
          "barely",
          "barely"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              13,
              16
            ]
          ],
          "english": "Negotiations have yet to take place.",
          "text": "Pregovori se tek trebaju održati.",
          "translation": "Negotiations have yet to take place.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yet, still"
      ],
      "id": "en-tek-sh-adv--c8CTc58",
      "links": [
        [
          "yet",
          "yet"
        ],
        [
          "still",
          "still"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/têk/"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dobar tek"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*tękъ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *tękъ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*tękъ"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *tękъ",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *tękъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "tȇk",
      "tags": [
        "canonical",
        "inanimate",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "те̑к",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sh-decl-noun-unc\n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teče",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "teku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tȇk",
        "2": "m-in"
      },
      "expansion": "tȇk m inan (Cyrillic spelling те̑к)",
      "name": "sh-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tek",
        "2": "teka",
        "3": "teku",
        "4": "tek",
        "5": "teče",
        "6": "teku",
        "7": "tekom"
      },
      "name": "sh-decl-noun-unc"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "apetit"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "appetite"
      ],
      "id": "en-tek-sh-noun-q75RAwsd",
      "links": [
        [
          "appetite",
          "appetite"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 0 19 81",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "taste, flavour"
      ],
      "id": "en-tek-sh-noun-ChgWWV7I",
      "links": [
        [
          "taste",
          "taste"
        ],
        [
          "flavour",
          "flavour"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/têːk/"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dober tek"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "tẹ̑k",
      "tags": [
        "canonical",
        "inanimate",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sl-decl-noun-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "The diacritics used in this section of the entry are non-tonal. If you are a native tonal speaker",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "please help by adding the tonal marks.",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sl-decl-noun-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "o-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hard o-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ték",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "téka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "téki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "téka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tékov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tékov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "téku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tékoma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tékom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ték",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "téka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "téke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "téku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tékih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "tékih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tékom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tékoma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "téki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tẹ̑k",
        "2": "m-in"
      },
      "expansion": "tẹ̑k m inan",
      "name": "sl-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ték"
      },
      "name": "sl-decl-noun-m"
    }
  ],
  "lang": "Slovene",
  "lang_code": "sl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "46 54",
          "kind": "other",
          "name": "Slovene entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "run, flow"
      ],
      "id": "en-tek-sl-noun-8RtCHXFu",
      "links": [
        [
          "run",
          "run"
        ],
        [
          "flow",
          "flow"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "46 54",
          "kind": "other",
          "name": "Slovene entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "appetite"
      ],
      "id": "en-tek-sl-noun-q75RAwsd",
      "links": [
        [
          "appetite",
          "appetite"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/téːk/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "apetít"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تك",
        "4": "",
        "5": "unique; alone",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "tek",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تك",
        "t": "unique; alone",
        "tr": "tek"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*tēk"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *tēk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "2",
        "2": "cognates"
      },
      "expansion": "cognates",
      "name": "col-top"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "tək"
      },
      "expansion": "Azerbaijani tək",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "tek"
      },
      "expansion": "Uzbek tek",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "тек"
      },
      "expansion": "Kazakh тек (tek)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), from Proto-Turkic *tēk.\ncognates\nCognate with Azerbaijani tək, Uzbek tek, and Kazakh тек (tek).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qualifier",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tekim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyim?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek misin?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek mi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyiz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "teksiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek misiniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek mi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler mi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydim?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tektin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydin?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydik?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tektiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydiniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektiler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydiler?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişim?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişsin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişsin?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmiş",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymiş?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişiz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişsiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişsiniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişler?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teksem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miysem?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miysen?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyse?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teksek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miysek?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekseniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyseniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekseler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyseler?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek",
      "name": "tr-adj"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "single, sole, only"
      ],
      "id": "en-tek-tr-adj-~3iytmFy",
      "links": [
        [
          "single",
          "single"
        ],
        [
          "sole",
          "sole"
        ],
        [
          "only",
          "only"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "vahit"
        },
        {
          "word": "yegâne"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a shot of an alcoholic beverage"
      ],
      "id": "en-tek-tr-adj-B9lA2ryL",
      "links": [
        [
          "shot",
          "shot"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "none, no"
      ],
      "id": "en-tek-tr-adj-byih-BOt",
      "links": [
        [
          "none",
          "none"
        ],
        [
          "no",
          "no"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(figurative) none, no"
      ],
      "tags": [
        "figuratively"
      ]
    },
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "çift"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "tr",
          "name": "Mathematics",
          "orig": "tr:Mathematics",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "odd number (indivisible by two)"
      ],
      "id": "en-tek-tr-adj-xojko9wf",
      "links": [
        [
          "mathematics",
          "mathematics"
        ],
        [
          "odd",
          "odd"
        ],
        [
          "number",
          "number"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(mathematics) odd number (indivisible by two)"
      ],
      "topics": [
        "mathematics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[tec]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q256 (tur)-ToprakM-tek.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تك",
        "4": "",
        "5": "unique; alone",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "tek",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تك",
        "t": "unique; alone",
        "tr": "tek"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*tēk"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *tēk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "2",
        "2": "cognates"
      },
      "expansion": "cognates",
      "name": "col-top"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "tək"
      },
      "expansion": "Azerbaijani tək",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "tek"
      },
      "expansion": "Uzbek tek",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "тек"
      },
      "expansion": "Kazakh тек (tek)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), from Proto-Turkic *tēk.\ncognates\nCognate with Azerbaijani tək, Uzbek tek, and Kazakh тек (tek).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "adverb",
        "head": ""
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek",
      "name": "tr-adv"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 8 6 16 12 45 2 11",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "emphasizes a wish"
      ],
      "id": "en-tek-tr-adv-YZYL9sUS"
    },
    {
      "glosses": [
        "just, only, one"
      ],
      "id": "en-tek-tr-adv-Jn3go8Ga",
      "links": [
        [
          "just",
          "just"
        ],
        [
          "only",
          "only"
        ],
        [
          "one",
          "one"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[tec]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q256 (tur)-ToprakM-tek.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تك",
        "4": "",
        "5": "unique; alone",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "tek",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تك",
        "t": "unique; alone",
        "tr": "tek"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*tēk"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *tēk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "2",
        "2": "cognates"
      },
      "expansion": "cognates",
      "name": "col-top"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "tək"
      },
      "expansion": "Azerbaijani tək",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "tek"
      },
      "expansion": "Uzbek tek",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "тек"
      },
      "expansion": "Kazakh тек (tek)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), from Proto-Turkic *tēk.\ncognates\nCognate with Azerbaijani tək, Uzbek tek, and Kazakh тек (tek).",
  "forms": [
    {
      "form": "teki",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklere",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekte",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tekim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekleriniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekime",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerime",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tekim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklersin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerdir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekleriz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teksiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklersiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerdir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "teki",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "tekler",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "nom|p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tek (definite accusative teki, plural tekler)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "i",
        "2": "ler"
      },
      "expansion": "tek (definite accusative teki, plural tekler)",
      "name": "tr-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "i",
        "poss": "1",
        "pred": "1"
      },
      "name": "tr-infl-noun-c"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "word": "dörttek"
        },
        {
          "word": "iki tek"
        },
        {
          "word": "ikitek"
        },
        {
          "word": "sekiztek"
        },
        {
          "word": "tek adam"
        },
        {
          "word": "tek anlamlılık"
        },
        {
          "word": "tek başına"
        },
        {
          "word": "tek biçim"
        },
        {
          "word": "tek bilek"
        },
        {
          "word": "tek çekirdekli"
        },
        {
          "word": "tek çenekli"
        },
        {
          "word": "tek dalmak"
        },
        {
          "word": "tek delikliler"
        },
        {
          "word": "tek ders imtihanı"
        },
        {
          "word": "tek ders sınavı"
        },
        {
          "word": "tek duvar mutfak"
        },
        {
          "word": "tek elden"
        },
        {
          "word": "tek erkçi"
        },
        {
          "word": "tek erklik"
        },
        {
          "word": "tek eşli"
        },
        {
          "word": "tek evli"
        },
        {
          "word": "tek fazlı"
        },
        {
          "word": "tek geçmek"
        },
        {
          "word": "tek heceli dil"
        },
        {
          "english": "single-celled",
          "translation": "single-celled",
          "word": "tek hücreli"
        },
        {
          "word": "tek kale oynamak"
        },
        {
          "word": "tek kişilik"
        },
        {
          "word": "tek kürekle mehtaba çıkmak"
        },
        {
          "word": "tek liste"
        },
        {
          "word": "tek örnek"
        },
        {
          "word": "tek parmaklılar"
        },
        {
          "word": "tek partili"
        },
        {
          "word": "tek pas"
        },
        {
          "word": "tek renkli"
        },
        {
          "english": "odd number",
          "translation": "odd number",
          "word": "tek sayı"
        },
        {
          "word": "tek seçici"
        },
        {
          "word": "tek sesli"
        },
        {
          "word": "tek sıra olmak"
        },
        {
          "word": "tek tabanca"
        },
        {
          "english": "polytheist",
          "translation": "polytheist",
          "word": "tek tanrıcı"
        },
        {
          "english": "polytheistic",
          "translation": "polytheistic",
          "word": "tek tanrılı"
        },
        {
          "word": "tek taraflı"
        },
        {
          "english": "one by one",
          "translation": "one by one",
          "word": "tek tek"
        },
        {
          "word": "tek tırnak işareti"
        },
        {
          "word": "tek tırnaklılar"
        },
        {
          "word": "tek tip"
        },
        {
          "word": "tek tük"
        },
        {
          "word": "tek vücut"
        },
        {
          "word": "tek yanlı"
        },
        {
          "word": "tek yön"
        },
        {
          "word": "tek yumurta ikizi"
        },
        {
          "word": "tek yürek"
        },
        {
          "word": "tekbenci"
        },
        {
          "word": "tekdüze"
        },
        {
          "word": "teke tek"
        },
        {
          "word": "teker teker"
        },
        {
          "word": "tekgövde"
        },
        {
          "word": "teklik"
        },
        {
          "word": "tektaş"
        }
      ],
      "glosses": [
        "refers to a single member of a group of identical or matching things"
      ],
      "id": "en-tek-tr-noun-wd2umg1B"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[tec]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q256 (tur)-ToprakM-tek.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "тек",
        "t": "calm, quiet"
      },
      "expansion": "Kazakh тек (tek, “calm, quiet”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Kazakh тек (tek, “calm, quiet”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qualifier",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tekim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyim?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek misin?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek mi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyiz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "teksiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek misiniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek mi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler mi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydim?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tektin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydin?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydik?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tektiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydiniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektiler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydiler?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişim?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişsin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişsin?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmiş",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymiş?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişiz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişsiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişsiniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişler?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teksem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miysem?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miysen?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyse?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teksek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miysek?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekseniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyseniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekseler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyseler?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek",
      "name": "tr-adj"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "word": "tek durmak"
        },
        {
          "word": "tek durmamak"
        }
      ],
      "glosses": [
        "quiet, calm, well-behaved"
      ],
      "id": "en-tek-tr-adj-j12bgTYg",
      "links": [
        [
          "quiet",
          "quiet"
        ],
        [
          "calm",
          "calm"
        ],
        [
          "well-behaved",
          "well-behaved"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "uslu"
        },
        {
          "word": "sessiz"
        },
        {
          "word": "hareketsiz"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[tec]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q256 (tur)-ToprakM-tek.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "teie"
    },
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "te"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "te"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "tēg"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "teg"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "ti"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "tiiq"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*te"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *te",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *te.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "te",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "töö",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tedet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teidet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teiden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teitä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teissä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teihnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teistä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teisen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teillä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teiltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teilen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teilek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teinä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tein",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teinek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teittä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "*töö",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "pronouns",
        "cat2": "personal pronouns"
      },
      "expansion": "*tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "te"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/tek",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/short monosyllable",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic personal pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "you (plural)"
      ],
      "id": "en-tek-urj-fin-pro-pron-ili7Tmcw",
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sit-pro",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "*tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Sino-Tibetan",
  "lang_code": "sit-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Sino-Tibetan/tek",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "44 56",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "21 79",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Sino-Tibetan entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to drip"
      ],
      "id": "en-tek-sit-pro-verb-TSRT7l1k",
      "links": [
        [
          "drip",
          "drip"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Chinese",
      "lang_code": "zh",
      "roman": "OC *têk (Schuessler)",
      "word": "滴"
    },
    {
      "lang": "Proto-Bodish",
      "lang_code": "sit-bdi-pro",
      "word": "*tʰik"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sit-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Sino-Tibetan",
  "lang_code": "sit-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Sino-Tibetan/tek",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "drop (of liquid)"
      ],
      "id": "en-tek-sit-pro-noun-T3TGNujB",
      "links": [
        [
          "drop",
          "drop"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "sqj-pro",
        "3": "*tai ̊"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *tai ̊",
      "name": "uder"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*to-",
        "4": "",
        "5": "it"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *to- (“it”)",
      "name": "uder"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Albanian *tai ̊, from *te ku (< tóy- kʷu-) ‘there where’, from Proto-Indo-European *to- (“it”). Also occurs as a preposition with the meaning ‘ad, apud, prope, versus’. See also te.",
  "forms": [
    {
      "form": "te",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "adverb",
        "head": ""
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek",
      "name": "sq-adv"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Albanian adverbs",
        "Albanian entries with incorrect language header",
        "Albanian lemmas",
        "Albanian terms derived from Proto-Albanian",
        "Albanian terms derived from Proto-Indo-European",
        "Albanian undefined derivations",
        "Pages with 19 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "there, where"
      ],
      "links": [
        [
          "there",
          "there"
        ],
        [
          "where",
          "where"
        ]
      ],
      "qualifier": "over",
      "raw_glosses": [
        "(over) there, where"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Basque entries with incorrect language header",
        "Basque non-lemma forms",
        "Basque noun forms",
        "Pages with 19 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "te"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ergative indefinite of te"
      ],
      "links": [
        [
          "te",
          "te#Basque"
        ]
      ],
      "tags": [
        "ergative",
        "form-of",
        "indefinite"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Breton adjectives",
    "Breton entries with incorrect language header",
    "Breton lemmas",
    "Breton mutated numerals",
    "Breton non-lemma forms",
    "Breton terms derived from Proto-Brythonic",
    "Breton terms derived from Proto-Celtic",
    "Breton terms inherited from Proto-Brythonic",
    "Breton terms inherited from Proto-Celtic",
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_text": "See the etymology of the main entry.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "mutated numeral"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Breton",
  "lang_code": "br",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Breton hard-mutation forms"
      ],
      "glosses": [
        "hard mutation of dek"
      ],
      "links": [
        [
          "dek",
          "dek#Breton"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Breton adjectives",
    "Breton entries with incorrect language header",
    "Breton lemmas",
    "Breton terms derived from Proto-Brythonic",
    "Breton terms derived from Proto-Celtic",
    "Breton terms inherited from Proto-Brythonic",
    "Breton terms inherited from Proto-Celtic",
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "pretty girl",
      "translation": "pretty girl",
      "word": "tekenn"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "cel-bry-pro",
        "3": "*teg"
      },
      "expansion": "Proto-Brythonic *teg",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*tekos",
        "4": "",
        "5": "beautiful"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *tekos (“beautiful”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kw",
        "2": "teg"
      },
      "expansion": "Cornish teg",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "teg"
      },
      "expansion": "Welsh teg",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Brythonic *teg, from Proto-Celtic *tekos (“beautiful”). Cognate with Cornish teg and Welsh teg.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Breton",
  "lang_code": "br",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "pretty, attractive"
      ],
      "links": [
        [
          "pretty",
          "pretty"
        ],
        [
          "attractive",
          "attractive"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Choctaw adjectives",
    "Choctaw entries with incorrect language header",
    "Choctaw lemmas",
    "Choctaw nouns",
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries",
    "cho:Biology"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cho",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Choctaw",
  "lang_code": "cho",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "female, \"she\""
      ],
      "links": [
        [
          "female",
          "female"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Choctaw adjectives",
    "Choctaw entries with incorrect language header",
    "Choctaw lemmas",
    "Choctaw nouns",
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries",
    "cho:Biology"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cho",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Choctaw",
  "lang_code": "cho",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "female, \"she-\""
      ],
      "links": [
        [
          "female",
          "female"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "English clippings",
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English verbs",
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries",
    "Requests for quotations in English"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_text": "Eye dialect.",
  "forms": [
    {
      "form": "teks",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teking",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tekking",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "took",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tekked",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tekt",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tekken",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tekked",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tekt",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "~s",
        "2": "~ing,tekking",
        "3": "took,tekked,tekt",
        "4": "~ken,tekked,tekt"
      },
      "expansion": "tek (third-person singular simple present teks, present participle teking or tekking, simple past took or tekked or tekt, past participle tekken or tekked or tekt)",
      "name": "en-verb"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "take"
        },
        {
          "word": "representing dialectal English"
        }
      ],
      "categories": [
        "Appalachian English",
        "English dated terms",
        "English dialectal terms",
        "English pronunciation spellings",
        "English terms with quotations",
        "Northumbrian English",
        "Quotation templates to be cleaned"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              32,
              35
            ]
          ],
          "ref": "1893, Amélie Rives, Tanis, the Sang-digger:",
          "text": "Doncher know a cud hole yuh an' tek a kiss anytime a'd a mine tuh?",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Pronunciation spelling of take, representing dialectal English."
      ],
      "links": [
        [
          "Pronunciation spelling",
          "pronunciation spelling"
        ],
        [
          "take",
          "take#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Northumbria, Appalachia, dated) Pronunciation spelling of take, representing dialectal English."
      ],
      "tags": [
        "Appalachia",
        "Northumbria",
        "alt-of",
        "dated",
        "pronunciation-spelling"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛk/",
      "tags": [
        "Northumbria"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/tæk/",
      "tags": [
        "Wearside"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "English clippings",
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries",
    "Requests for quotations in English"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "technique",
        "nocap": "1"
      },
      "expansion": "clipping of technique",
      "name": "clipping"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "entry",
      "name": "pagetype"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en"
      },
      "expansion": "English",
      "name": "langname"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "Requests for quotations in English",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "",
      "name": "categorize"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en"
      },
      "expansion": "",
      "name": "rfq"
    }
  ],
  "etymology_text": "Respelled clipping of technique.",
  "forms": [
    {
      "form": "teks",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek (plural teks)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English slang"
      ],
      "glosses": [
        "A method of or procedure for extracting, synthesizing, freebasing, or otherwise manufacturing or preparing recreational drugs."
      ],
      "links": [
        [
          "method",
          "method"
        ],
        [
          "procedure",
          "procedure"
        ],
        [
          "extract",
          "extract"
        ],
        [
          "synthesizing",
          "synthesize"
        ],
        [
          "freebasing",
          "freebase"
        ],
        [
          "manufacturing",
          "manufacture"
        ],
        [
          "preparing",
          "prepare"
        ],
        [
          "drug",
          "drug"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(slang) A method of or procedure for extracting, synthesizing, freebasing, or otherwise manufacturing or preparing recreational drugs."
      ],
      "tags": [
        "slang"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛk/",
      "tags": [
        "Northumbria"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/tæk/",
      "tags": [
        "Wearside"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "lang": "Hokkien",
  "lang_code": "nan-hbl",
  "pos": "soft-redirect",
  "redirects": [
    "竹"
  ],
  "senses": [
    {
      "tags": [
        "no-gloss"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Icelandic entries with incorrect language header",
        "Icelandic non-lemma forms",
        "Icelandic verb forms",
        "Pages with 19 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "taka"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular active present indicative of taka"
      ],
      "links": [
        [
          "taka",
          "taka#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "tèk",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "tek-tek",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "tèk"
      },
      "expansion": "tèk (plural tek-tek)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "tek"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "tek"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "teknik"
        }
      ],
      "categories": [
        "Indonesian 1-syllable words",
        "Indonesian apocopic forms",
        "Indonesian entries with incorrect language header",
        "Indonesian lemmas",
        "Indonesian nouns",
        "Indonesian terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 19 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Indonesian/ɛk",
        "Rhymes:Indonesian/ɛk/1 syllable"
      ],
      "glosses": [
        "apocopic form of teknik"
      ],
      "links": [
        [
          "teknik",
          "teknik#Indonesian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "apocopic"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛk/",
      "tags": [
        "Standard-Indonesian"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪ɛk̚]",
      "tags": [
        "Standard-Indonesian"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ɛk"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "#"
      },
      "expansion": "tek m (invariable)",
      "name": "it-noun"
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Italian countable nouns",
        "Italian entries with incorrect language header",
        "Italian indeclinable nouns",
        "Italian lemmas",
        "Italian masculine nouns",
        "Italian nouns",
        "Italian terms spelled with K",
        "Pages with 19 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "teak"
      ],
      "links": [
        [
          "teak",
          "teak"
        ]
      ],
      "tags": [
        "invariable",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "tek kier a"
    },
    {
      "word": "tek weh yuhself"
    },
    {
      "word": "verbs"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "d",
        "3": "D"
      },
      "expansion": "D",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "derived terms",
        "2": "Derived"
      },
      "expansion": "Derived",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "jam",
        "2": "en",
        "3": "take",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "English take",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "jam",
        "2": "en",
        "3": "take"
      },
      "expansion": "Derived from English take",
      "name": "der+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from English take.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jam",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek",
      "name": "jam-verb"
    }
  ],
  "lang": "Jamaican Creole",
  "lang_code": "jam",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Jamaican Creole entries with incorrect language header",
        "Jamaican Creole lemmas",
        "Jamaican Creole terms derived from English",
        "Jamaican Creole terms with usage examples",
        "Jamaican Creole verbs",
        "Pages with 19 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "english": "Take it easy when you're driving.",
          "text": "Tek time pon di road.",
          "translation": "Take it easy when you're driving.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to take"
      ],
      "links": [
        [
          "take",
          "take"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtek/"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Kensiu entries with incorrect language header",
    "Kensiu lemmas",
    "Kensiu nouns",
    "Kensiu terms derived from Proto-Aslian",
    "Kensiu terms derived from Proto-Austroasiatic",
    "Kensiu terms in nonstandard scripts",
    "Kensiu terms inherited from Proto-Aslian",
    "Kensiu terms inherited from Proto-Austroasiatic",
    "Kensiu verbs",
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kns",
        "2": "mkh-asl-pro"
      },
      "expansion": "Proto-Aslian [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kns",
        "2": "aav-pro",
        "3": "*tiəkˀ",
        "t": "lie down, sleep"
      },
      "expansion": "Proto-Austroasiatic *tiəkˀ (“lie down, sleep”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "km",
        "2": "ដេក"
      },
      "expansion": "Khmer ដេក (deek)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Aslian [Term?], from Proto-Austroasiatic *tiəkˀ (“lie down, sleep”); cf. Khmer ដេក (deek).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kns",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kensiu",
  "lang_code": "kns",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to sleep"
      ],
      "links": [
        [
          "sleep",
          "sleep"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Kensiu entries with incorrect language header",
    "Kensiu lemmas",
    "Kensiu nouns",
    "Kensiu terms derived from Proto-Aslian",
    "Kensiu terms derived from Proto-Austroasiatic",
    "Kensiu terms in nonstandard scripts",
    "Kensiu terms inherited from Proto-Aslian",
    "Kensiu terms inherited from Proto-Austroasiatic",
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kns",
        "2": "mkh-asl-pro"
      },
      "expansion": "Proto-Aslian [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kns",
        "2": "aav-pro",
        "3": "*teːˀ",
        "t": "earth"
      },
      "expansion": "Proto-Austroasiatic *teːˀ (“earth”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "km",
        "2": "ដី"
      },
      "expansion": "Khmer ដី (dəy)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Aslian [Term?], from Proto-Austroasiatic *teːˀ (“earth”); cf. Khmer ដី (dəy).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kns",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kensiu",
  "lang_code": "kns",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "earth, ground"
      ],
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth"
        ],
        [
          "ground",
          "ground"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "tetek"
      },
      "expansion": "Clipping of tetek",
      "name": "clip"
    }
  ],
  "etymology_text": "Clipping of tetek.",
  "forms": [
    {
      "form": "tek-tek",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek²",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek (plural tek-tek or tek²)",
      "name": "ms-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "tek"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Malay 1-syllable words",
        "Malay apheretic forms",
        "Malay clippings",
        "Malay entries with incorrect language header",
        "Malay lemmas",
        "Malay nouns",
        "Malay terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 19 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Malay/eʔ",
        "Rhymes:Malay/eʔ/1 syllable"
      ],
      "glosses": [
        "apheretic form of tetek"
      ],
      "links": [
        [
          "tetek",
          "tetek#Malay"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtek/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪eʔ]"
    },
    {
      "rhymes": "-eʔ"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
        "Norwegian Nynorsk non-lemma forms",
        "Norwegian Nynorsk verb forms",
        "Pages with 19 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ta and taka"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present of ta and taka"
      ],
      "links": [
        [
          "ta",
          "ta#Norwegian_Nynorsk"
        ],
        [
          "taka",
          "taka#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Norse entries with incorrect language header",
        "Old Norse non-lemma forms",
        "Old Norse verb forms",
        "Pages with 19 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "taka"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular present active indicative of taka"
      ],
      "links": [
        [
          "taka",
          "taka#Old_Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "teie"
    },
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "te"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "te"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "tēg"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "teg"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "ti"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "tiiq"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*te"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *te",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *te.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "te",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "töö",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tedet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teidet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teiden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teitä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teissä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teihnä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teistä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teisen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teillä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teiltä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teilen",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teilek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teinä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tein",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teinek",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teittä",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "*töö",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "pronouns",
        "cat2": "personal pronouns"
      },
      "expansion": "*tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "te"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/tek",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
        "Proto-Finnic lemmas",
        "Proto-Finnic nominals by type/short monosyllable",
        "Proto-Finnic personal pronouns",
        "Proto-Finnic pronouns",
        "Proto-Finnic terms derived from Proto-Uralic",
        "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Uralic"
      ],
      "glosses": [
        "you (plural)"
      ],
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Proto-Sino-Tibetan entries with incorrect language header",
    "Proto-Sino-Tibetan lemmas",
    "Proto-Sino-Tibetan nouns",
    "Proto-Sino-Tibetan verbs"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sit-pro",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "*tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Sino-Tibetan",
  "lang_code": "sit-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Sino-Tibetan/tek",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to drip"
      ],
      "links": [
        [
          "drip",
          "drip"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Proto-Sino-Tibetan entries with incorrect language header",
    "Proto-Sino-Tibetan lemmas",
    "Proto-Sino-Tibetan nouns",
    "Proto-Sino-Tibetan verbs"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Chinese",
      "lang_code": "zh",
      "roman": "OC *têk (Schuessler)",
      "word": "滴"
    },
    {
      "lang": "Proto-Bodish",
      "lang_code": "sit-bdi-pro",
      "word": "*tʰik"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sit-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Sino-Tibetan",
  "lang_code": "sit-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Sino-Tibetan/tek",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "drop (of liquid)"
      ],
      "links": [
        [
          "drop",
          "drop"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sea",
        "2": "mkh-asl-pro"
      },
      "expansion": "Proto-Aslian [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sea",
        "2": "mkh-pro",
        "3": "*t₁iiʔ",
        "t": "hand, arm"
      },
      "expansion": "Proto-Mon-Khmer *t₁iiʔ (“hand, arm”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "km",
        "2": "ដៃ",
        "t": "hand"
      },
      "expansion": "Khmer ដៃ (day, “hand”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lcp",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Western Lawa",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ply",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Bolyu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ncb",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Central Nicobarese",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Aslian [Term?], from Proto-Mon-Khmer *t₁iiʔ (“hand, arm”). Cognate with Khmer ដៃ (day, “hand”), Western Lawa teʔ (“hand”), Bolyu ti⁵⁵ (“hand”), Central Nicobarese -tai (“hand”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sea",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Semai",
  "lang_code": "sea",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 19 entries",
        "Pages with entries",
        "Proto-Aslian term requests",
        "Semai entries with incorrect language header",
        "Semai lemmas",
        "Semai nouns",
        "Semai terms derived from Proto-Aslian",
        "Semai terms derived from Proto-Mon-Khmer",
        "Semai terms inherited from Proto-Aslian",
        "Semai terms inherited from Proto-Mon-Khmer",
        "sea:Anatomy",
        "sea:Body parts"
      ],
      "glosses": [
        "hand"
      ],
      "links": [
        [
          "hand",
          "hand"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries",
    "Serbo-Croatian adverbs",
    "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
    "Serbo-Croatian inanimate nouns",
    "Serbo-Croatian lemmas",
    "Serbo-Croatian masculine inanimate nouns",
    "Serbo-Croatian masculine nouns",
    "Serbo-Croatian nouns",
    "Serbo-Croatian terms derived from Proto-Slavic",
    "Serbo-Croatian terms inherited from Proto-Slavic"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*tekъ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *tekъ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*tekъ"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *tekъ",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *tekъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "tȅk",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "те̏к",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tȅk"
      },
      "expansion": "tȅk (Cyrillic spelling те̏к)",
      "name": "sh-adv"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "adv",
  "related": [
    {
      "word": "samo"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              3
            ]
          ],
          "english": "Only a couple of people survived the catastrophe.",
          "text": "Tek svega par je preživjelo katastrofu.",
          "translation": "Only a couple of people survived the catastrophe.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "only, only just, hardly, barely"
      ],
      "links": [
        [
          "only",
          "only"
        ],
        [
          "only just",
          "only just"
        ],
        [
          "hardly",
          "hardly"
        ],
        [
          "barely",
          "barely"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Serbo-Croatian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              13,
              16
            ]
          ],
          "english": "Negotiations have yet to take place.",
          "text": "Pregovori se tek trebaju održati.",
          "translation": "Negotiations have yet to take place.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yet, still"
      ],
      "links": [
        [
          "yet",
          "yet"
        ],
        [
          "still",
          "still"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/têk/"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries",
    "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
    "Serbo-Croatian inanimate nouns",
    "Serbo-Croatian lemmas",
    "Serbo-Croatian masculine inanimate nouns",
    "Serbo-Croatian masculine nouns",
    "Serbo-Croatian nouns",
    "Serbo-Croatian terms derived from Proto-Slavic",
    "Serbo-Croatian terms inherited from Proto-Slavic"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "dobar tek"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*tękъ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *tękъ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*tękъ"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *tękъ",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *tękъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "tȇk",
      "tags": [
        "canonical",
        "inanimate",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "те̑к",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sh-decl-noun-unc\n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teče",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "teku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tȇk",
        "2": "m-in"
      },
      "expansion": "tȇk m inan (Cyrillic spelling те̑к)",
      "name": "sh-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tek",
        "2": "teka",
        "3": "teku",
        "4": "tek",
        "5": "teče",
        "6": "teku",
        "7": "tekom"
      },
      "name": "sh-decl-noun-unc"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "apetit"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "appetite"
      ],
      "links": [
        [
          "appetite",
          "appetite"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "taste, flavour"
      ],
      "links": [
        [
          "taste",
          "taste"
        ],
        [
          "flavour",
          "flavour"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/têːk/"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries",
    "Requests for tone in Slovene entries",
    "Slovene 1-syllable words",
    "Slovene entries with incorrect language header",
    "Slovene inanimate nouns",
    "Slovene lemmas",
    "Slovene masculine hard o-stem nouns",
    "Slovene masculine inanimate nouns",
    "Slovene masculine nouns",
    "Slovene nouns",
    "Slovene terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "dober tek"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "tẹ̑k",
      "tags": [
        "canonical",
        "inanimate",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sl-decl-noun-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "The diacritics used in this section of the entry are non-tonal. If you are a native tonal speaker",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "please help by adding the tonal marks.",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sl-decl-noun-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "o-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hard o-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ték",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "téka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "téki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "téka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tékov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tékov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "téku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tékoma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "tékom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ték",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "téka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "téke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "téku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tékih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "tékih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tékom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tékoma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "téki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tẹ̑k",
        "2": "m-in"
      },
      "expansion": "tẹ̑k m inan",
      "name": "sl-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ték"
      },
      "name": "sl-decl-noun-m"
    }
  ],
  "lang": "Slovene",
  "lang_code": "sl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "run, flow"
      ],
      "links": [
        [
          "run",
          "run"
        ],
        [
          "flow",
          "flow"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "appetite"
      ],
      "links": [
        [
          "appetite",
          "appetite"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/téːk/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "apetít"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Clipping of",
      "name": "clip"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "2": "en",
        "3": "Teke"
      },
      "expansion": "English Teke",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Clipping of English Teke.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Latn"
      },
      "expansion": "Latn",
      "name": "mul-symbol/script"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "10": "",
        "2": "symbol",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "f1lang": "en",
        "f1nolink": "",
        "f2lang": "en",
        "f2nolink": "",
        "f3lang": "en",
        "f3nolink": "",
        "f4lang": "en",
        "f4nolink": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "image": "",
        "nolinkhead": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek",
      "name": "mul-symbol"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "symbol",
  "related": [
    {
      "word": "Wiktionary’s coverage of Ibali Teke terms"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "ISO 639-3",
        "Pages with 19 entries",
        "Pages with entries",
        "Translingual clippings",
        "Translingual entries with incorrect language header",
        "Translingual lemmas",
        "Translingual symbols",
        "Translingual terms derived from English",
        "Translingual terms with redundant script codes"
      ],
      "glosses": [
        "ISO 639-3 language code for Ibali Teke."
      ],
      "links": [
        [
          "language code",
          "language code"
        ]
      ],
      "qualifier": "international standards",
      "raw_glosses": [
        "(international standards) ISO 639-3 language code for Ibali Teke."
      ]
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries",
    "Turkish adjectives",
    "Turkish adverbs",
    "Turkish entries with incorrect language header",
    "Turkish lemmas",
    "Turkish nouns",
    "Turkish terms derived from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms derived from Proto-Turkic",
    "Turkish terms inherited from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms inherited from Proto-Turkic"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تك",
        "4": "",
        "5": "unique; alone",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "tek",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تك",
        "t": "unique; alone",
        "tr": "tek"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*tēk"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *tēk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "2",
        "2": "cognates"
      },
      "expansion": "cognates",
      "name": "col-top"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "tək"
      },
      "expansion": "Azerbaijani tək",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "tek"
      },
      "expansion": "Uzbek tek",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "тек"
      },
      "expansion": "Kazakh тек (tek)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), from Proto-Turkic *tēk.\ncognates\nCognate with Azerbaijani tək, Uzbek tek, and Kazakh тек (tek).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qualifier",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tekim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyim?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek misin?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek mi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyiz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "teksiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek misiniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek mi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler mi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydim?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tektin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydin?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydik?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tektiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydiniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektiler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydiler?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişim?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişsin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişsin?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmiş",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymiş?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişiz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişsiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişsiniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişler?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teksem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miysem?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miysen?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyse?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teksek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miysek?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekseniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyseniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekseler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyseler?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek",
      "name": "tr-adj"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "single, sole, only"
      ],
      "links": [
        [
          "single",
          "single"
        ],
        [
          "sole",
          "sole"
        ],
        [
          "only",
          "only"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "vahit"
        },
        {
          "word": "yegâne"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a shot of an alcoholic beverage"
      ],
      "links": [
        [
          "shot",
          "shot"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "none, no"
      ],
      "links": [
        [
          "none",
          "none"
        ],
        [
          "no",
          "no"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(figurative) none, no"
      ],
      "tags": [
        "figuratively"
      ]
    },
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "çift"
        }
      ],
      "categories": [
        "tr:Mathematics"
      ],
      "glosses": [
        "odd number (indivisible by two)"
      ],
      "links": [
        [
          "mathematics",
          "mathematics"
        ],
        [
          "odd",
          "odd"
        ],
        [
          "number",
          "number"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(mathematics) odd number (indivisible by two)"
      ],
      "topics": [
        "mathematics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[tec]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q256 (tur)-ToprakM-tek.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries",
    "Turkish adjectives",
    "Turkish adverbs",
    "Turkish entries with incorrect language header",
    "Turkish lemmas",
    "Turkish nouns",
    "Turkish terms derived from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms derived from Proto-Turkic",
    "Turkish terms inherited from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms inherited from Proto-Turkic"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تك",
        "4": "",
        "5": "unique; alone",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "tek",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تك",
        "t": "unique; alone",
        "tr": "tek"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*tēk"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *tēk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "2",
        "2": "cognates"
      },
      "expansion": "cognates",
      "name": "col-top"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "tək"
      },
      "expansion": "Azerbaijani tək",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "tek"
      },
      "expansion": "Uzbek tek",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "тек"
      },
      "expansion": "Kazakh тек (tek)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), from Proto-Turkic *tēk.\ncognates\nCognate with Azerbaijani tək, Uzbek tek, and Kazakh тек (tek).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "adverb",
        "head": ""
      },
      "expansion": "tek",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek",
      "name": "tr-adv"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "emphasizes a wish"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "just, only, one"
      ],
      "links": [
        [
          "just",
          "just"
        ],
        [
          "only",
          "only"
        ],
        [
          "one",
          "one"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[tec]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q256 (tur)-ToprakM-tek.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries",
    "Turkish adjectives",
    "Turkish adverbs",
    "Turkish entries with incorrect language header",
    "Turkish lemmas",
    "Turkish nouns",
    "Turkish terms derived from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms derived from Proto-Turkic",
    "Turkish terms inherited from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms inherited from Proto-Turkic"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "dörttek"
    },
    {
      "word": "iki tek"
    },
    {
      "word": "ikitek"
    },
    {
      "word": "sekiztek"
    },
    {
      "word": "tek adam"
    },
    {
      "word": "tek anlamlılık"
    },
    {
      "word": "tek başına"
    },
    {
      "word": "tek biçim"
    },
    {
      "word": "tek bilek"
    },
    {
      "word": "tek çekirdekli"
    },
    {
      "word": "tek çenekli"
    },
    {
      "word": "tek dalmak"
    },
    {
      "word": "tek delikliler"
    },
    {
      "word": "tek ders imtihanı"
    },
    {
      "word": "tek ders sınavı"
    },
    {
      "word": "tek duvar mutfak"
    },
    {
      "word": "tek elden"
    },
    {
      "word": "tek erkçi"
    },
    {
      "word": "tek erklik"
    },
    {
      "word": "tek eşli"
    },
    {
      "word": "tek evli"
    },
    {
      "word": "tek fazlı"
    },
    {
      "word": "tek geçmek"
    },
    {
      "word": "tek heceli dil"
    },
    {
      "english": "single-celled",
      "translation": "single-celled",
      "word": "tek hücreli"
    },
    {
      "word": "tek kale oynamak"
    },
    {
      "word": "tek kişilik"
    },
    {
      "word": "tek kürekle mehtaba çıkmak"
    },
    {
      "word": "tek liste"
    },
    {
      "word": "tek örnek"
    },
    {
      "word": "tek parmaklılar"
    },
    {
      "word": "tek partili"
    },
    {
      "word": "tek pas"
    },
    {
      "word": "tek renkli"
    },
    {
      "english": "odd number",
      "translation": "odd number",
      "word": "tek sayı"
    },
    {
      "word": "tek seçici"
    },
    {
      "word": "tek sesli"
    },
    {
      "word": "tek sıra olmak"
    },
    {
      "word": "tek tabanca"
    },
    {
      "english": "polytheist",
      "translation": "polytheist",
      "word": "tek tanrıcı"
    },
    {
      "english": "polytheistic",
      "translation": "polytheistic",
      "word": "tek tanrılı"
    },
    {
      "word": "tek taraflı"
    },
    {
      "english": "one by one",
      "translation": "one by one",
      "word": "tek tek"
    },
    {
      "word": "tek tırnak işareti"
    },
    {
      "word": "tek tırnaklılar"
    },
    {
      "word": "tek tip"
    },
    {
      "word": "tek tük"
    },
    {
      "word": "tek vücut"
    },
    {
      "word": "tek yanlı"
    },
    {
      "word": "tek yön"
    },
    {
      "word": "tek yumurta ikizi"
    },
    {
      "word": "tek yürek"
    },
    {
      "word": "tekbenci"
    },
    {
      "word": "tekdüze"
    },
    {
      "word": "teke tek"
    },
    {
      "word": "teker teker"
    },
    {
      "word": "tekgövde"
    },
    {
      "word": "teklik"
    },
    {
      "word": "tektaş"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تك",
        "4": "",
        "5": "unique; alone",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "tek",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تك",
        "t": "unique; alone",
        "tr": "tek"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*tēk"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *tēk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "2",
        "2": "cognates"
      },
      "expansion": "cognates",
      "name": "col-top"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "tək"
      },
      "expansion": "Azerbaijani tək",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "tek"
      },
      "expansion": "Uzbek tek",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "тек"
      },
      "expansion": "Kazakh тек (tek)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish تك (tek, “unique; alone”), from Proto-Turkic *tēk.\ncognates\nCognate with Azerbaijani tək, Uzbek tek, and Kazakh тек (tek).",
  "forms": [
    {
      "form": "teki",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklere",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekte",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tekim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekleriniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekime",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerime",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tekim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teklersin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerdir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekleriz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teksiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklersiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teklerdir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "teki",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "tekler",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "nom|p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tek (definite accusative teki, plural tekler)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "i",
        "2": "ler"
      },
      "expansion": "tek (definite accusative teki, plural tekler)",
      "name": "tr-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "i",
        "poss": "1",
        "pred": "1"
      },
      "name": "tr-infl-noun-c"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "refers to a single member of a group of identical or matching things"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[tec]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q256 (tur)-ToprakM-tek.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 19 entries",
    "Pages with entries",
    "Turkish adjectives",
    "Turkish entries with incorrect language header",
    "Turkish lemmas"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "tek durmak"
    },
    {
      "word": "tek durmamak"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kk",
        "2": "тек",
        "t": "calm, quiet"
      },
      "expansion": "Kazakh тек (tek, “calm, quiet”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Kazakh тек (tek, “calm, quiet”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qualifier",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tekim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyim?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek misin?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek mi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyiz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "teksiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek misiniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek mi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekler mi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydim?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tektin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydin?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydi?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydik?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tektiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydiniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tektiler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miydiler?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişim?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişsin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişsin?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmiş",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymiş?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişiz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişsiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişsiniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekmişler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miymişler?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teksem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miysem?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miysen?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tekse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyse?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teksek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miysek?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tekseniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyseniz?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tekseler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tek miyseler?",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tek",
      "name": "tr-adj"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "quiet, calm, well-behaved"
      ],
      "links": [
        [
          "quiet",
          "quiet"
        ],
        [
          "calm",
          "calm"
        ],
        [
          "well-behaved",
          "well-behaved"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "uslu"
        },
        {
          "word": "sessiz"
        },
        {
          "word": "hareketsiz"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[tec]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q256 (tur)-ToprakM-tek.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/63/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-tek.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "tek"
}

Download raw JSONL data for tek meaning in All languages combined (64.7kB)

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for The diacritics used in this section of the entry are non-tonal. If you are a native tonal speaker",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Slovene",
  "subsection": "noun",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for please help by adding the tonal marks.",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Slovene",
  "subsection": "noun",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive declarative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive interrogative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive declarative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive interrogative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive declarative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive interrogative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive declarative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive interrogative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive declarative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive interrogative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive declarative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive interrogative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive declarative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive interrogative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive declarative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive interrogative'",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "page/1896",
  "msg": "Template nesting error: template_nesting = 30 couldn't split inflection templates, tek/Turkish section declension",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "page/1896",
  "msg": "Template nesting error: template_nesting = 30 couldn't split inflection templates, tek/Turkish section declension",
  "path": [
    "tek"
  ],
  "section": "Turkish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "tek",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.